Zgnilec Amerykański Pszczół
Na adres WZP wpłynęła informacja od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o kolejnym ognisku zgnilca amerykańskiego którą Państwu przesyłam w załączeniu.
Niezależnie na stronie Farmer.pl ukazał się materiał dotyczący choroby zgnilca amerykańskiego wraz z danymi statystycznymi (za lata 2020 – 2023) pochodzącymi od Głównego Lekarza Weterynarii. Wynika z nich, że w województwach sąsiadujących z Czechami i Słowacją notuje się największą ilość ognisk choroby zgnilca amerykańskiego.
Z informacji pochodzących od pszczelarzy z Czech wiadomo, że również tam choroba się nasila.
W trakcie pobytu w Instytucie Pszczelarskim w Pradze – Doll poinformowano nas, że po kilkudziesięciu latach bardzo mocno uaktywnił się zgnilec europejski.
Biorąc pod uwagę powyższe bardzo proszę o przekazanie tej informacji pszczelarzom. Proszę także na poziomie Zarządów Kół przeanalizować problem zwalczania warrozy. Analiza zakupu dotacyjnego leków wskazuje, że liczna grupa pszczelarzy nie zapotrzebowała żadnych leków i nie posiada kart leczenia.
Wnioski pozostawiam Państwu. Ten temat będzie omawiany na spotkaniu z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii.
Na wniosek Prezesów Kół Zarząd WZP analizuje możliwość zorganizowania wspólnie z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii większej ilości szkoleń z tego zakresu.
Niezależnie informuję, że w dniu 10 września (niedziela) w godz. 08-15 w Głuchołazach (Kino) przy okazji wręczenia świadectw absolwentom naszego Technikum Pszczelarskiego odbędą się następujące szkolenia:
- Sytuacja epizootyczna pszczół na Opolszczyźnie (problem zgnilca amerykańskiego) – prowadzą lekarze weterynarii.
- Przygotowanie pszczół do zimowli mgr. Marek Podlewski.
- Apiterapia dr. Elżbieta Hołderna- Kędzia.
WSTĘP WOLNY