Miód pszczeli
- nektarowe (kwiatowe),
- spadziowe,
- mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe).
Jak powstaje miód
Rodzaje miodów i ich własciwości
Wyróżniamy wiele rodzajów miodów w zależności od tego, z jakich głównie roślin pszczoły przynoszą nektar do ula. Każdy z nich ma inną nutę smakową, barwę i inne działanie zdrowotne na nasz organizm. Warto wprowadzić miód do codziennego menu. Prawdziwy miód ma sporo kalorii i jest słodszy, więc wystarczy odrobina, by osłodzić sobie życie, a przy tym dodać organizmowi wielu cennych składników.
Główne rodzaje miodów:
- miód spadziowy
- miód gryczany
- miód rzepakowy
- miód akacjowy
- miód lipowy,
- miód wrzosowy,
- miód wielokwiatowy
- miód faceliowy
Miód spadziowy
Powstaje z soku niektórych drzew, m.in. świerka, jodły, sosny, modrzewia, klonu, dębu, brzozy, buka, wierzby, głogu. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, dlatego też dobrze wpływa na przeziębienia i poważniejsze chorób np. zapalenie płuc. Pomaga również w schorzeniach układu krwionośnego i pozytywnie działa na serce dzięki właściwościom przeciwmiażdżycowym. Korzystnie działa na układ nerwowy i schorzenia stawów. Ma właściwości odtruwające i sprawdza się w leczeniu anemii, astmy, kamicy nerkowej oraz reguluje przemianę materii i działa przeciwrakowo. Polecany jest też przez stomatologów, ponieważ zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.
Miód gryczany
Pozyskiwany jest przez pszczoły z nektaru gryki zwyczajnej. Jest jednym z najciemniejszych miodów – ma barwę od ciemnobrunatnej do prawie czarnej. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną. Stosowany jest w prewencji i leczeniu schorzeń układu krążenia, szczególnie na tle miażdżycowym. Przyspiesza gojenie ran. Zawiera też sporo magnezu, dzięki czemu ma właściwości uspokajające i łagodzące stany nadmiernego napięcia nerwowego. Jest polecany osobom z anemią i osłabieniem organizmu, ponieważ zawiera żelazo i dużo witaminy C.
Miód rzepakowy
Pozyskiwany jest przez pszczoły z nektaru i pyłku kwitnącego rzepaku. Ze względu na często występujące uprawy rzepaku jest jednym z najtańszych miodów. Ma bardzo jasny słomkowy kolor, a po krystalizacji prawie biały. Zawiera między innymi magnez, bor, żelazo i potas. Wpływa na poszerzenie naczyń wieńcowych oraz zapobiega nadciśnieniu. Wysoka zawartość glukozy sprawia, że miód rzepakowy idealnie nadaje się jako źródło dobrze przyswajalnej energii dla osób obciążonych dużym wysiłkiem zarówno psychicznym, jak i fizycznym, a także dla rekonwalescentów. Ze względu na wysoką zawartość glukozy osoby chorujące na cukrzycę powinny go ograniczyć. Miód rzepakowy można stosować również zewnętrznie w chorobach skóry i przy oparzeniach.
Miód akacjowy
Ma barwę jasnokremową aż do przezroczystej. Produkowany jest przez pszczoły w czasie kwitnienia robinii akacjowej. Wśród miodów jest najsłodszy, dlatego jest bardzo lubiany przez dzieci. Odżywia i regeneruje nasz organizm w stanach zmęczenia umysłowego i fizycznego. Jest także ceniony jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zwłaszcza ostrego i duszącego kaszlu, schorzeń nerek, choroby wrzodowej żołądka i układu moczowego. Działa też uspokajająco.Miód lipowy
Jest pozyskiwany przez pszczoły z nektaru lipy drobnolistnej i szerokolistnej. Ma wysoką aktywność antybiotyczną i pomaga w ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, zapaleniu zatok, oskrzeli, w chorobach dróg moczowych, schorzeniach reumatycznych, nerwicach oraz w problemach z zasypianiem i w sytuacjach długiego i silnego stresu.
Miód wrzosowy
Posiada niesamowity zapach i smak dzięki olejkom eterycznym. Sprawdza się jako lek przy przeziębieniach. Hamuje rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii w organizmie. Posiada właściwości rozgrzewające, jest polecany w stanach grypowych. Świetnie sprawdza się w chorobach oczu, przewodu pokarmowego, serca i układu krążenia. Wystarczą dwie łyżeczki miodu dziennie spożywane na wiele sposobów, by już po kilku tygodniach dostrzec rezultaty jego działania. Dzięki swym właściwościom upiększająco-wygładzającym jest stosowany w kosmetyce.
Miód wielokwiatowy
Jest jednym z najbardziej popularnych miodów. Stosuje się go jako naturalny antybiotyk, który hamuje rozwój niepożądanych bakterii. Sprawdza się w profilaktyce chorób serca, problemach z wątrobą i funkcjonowaniu układu pokarmowego. Jest zdecydowanie mniej kaloryczny niż pozostałe miody. Przeciwdziała próchnicy zębów oraz wzmacnia układ odpornościowy. Posiada właściwości upiększające, dlatego często stosowany jest w kosmetyce.Miód Faceliowy
Wspomaga w leczeniu i rekonwalescencji organizmu, zarówno podczas przeziębienia i grypy, jak i w obliczu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz układu oddechowego, profilaktycznie wzmacnia bariery ochronnej organizmu, przeciwdziała chorobom takim, jak grypa czy przeziębienie lub wpływa na zmniejszenie czasu ich trwania, regeneruje organizm po ciężkim wysiłku lub po wyczerpującej pracy fizycznej, dostarczenie energii w łatwej do przyswojenia formie w przypadku chorób układu pokarmowego (w których zaleca się dietę lekkostrawną i nieobciążającą żołądka oraz jelit) – co więcej, miód faceliowy ma ważne zastosowanie w nieżytach żołądka.
Złoto dla naszego zdrowia.
1 łyżeczka miodu dziennie może nieco złagodzić naszego lekarza rodzinnego, ze wszystkimi pozytywnymi skutkami, jakie miód ma na nasz organizm. Pokażemy Ci, czym one są.
Pomaga w walce z napięciem nerwowym.
Osobom z problemami nerwowymi i zmęczeniem psychicznym lub fizycznym często zaleca się regularne spożywanie miodu. Dzieje się tak dlatego, że zawarty w nim naturalny cukier jest szybko wchłaniany do krwi i dzięki temu nasze mięśnie są szybko zaopatrywane w cenną energię. Ponadto miód poprawia wchłanianie tryptofanu, a tym samym ma działanie relaksujące i promuje spokojny sen.
Miód na nadwagę.
Ponieważ miód jest tak słodki, możesz pomyśleć, że nie ma dla niego miejsca w planie diety. Ale ma, ponieważ zawiera pewne enzymy, które promują spalanie tłuszczu. Ponadto zaspokaja pragnienie słodyczy swoją słodyczą, dzięki czemu można go używać jako broni przeciwko zachciankom. Ale upewnij się, że twój miód jest produktem dobrej jakości i że nie przekraczasz dziennej ilości 1-2 łyżek dziennie.
Piękna skóra.
Miód zawiera wiele przeciwutleniaczy, które zatrzymują wolne rodniki w organizmie, a tym samym zapewniają bardziej promienną, zdrowszą skórę. Ale również stosowany z zewnątrz, miód może wiele zrobić dla naszej skóry: nawilża, dezynfekuje zanieczyszcza skórę i chroni ją przed wpływami środowiska.
Silne serce.
Naukowcy odkryli w badaniu biochemicznym, że działanie przeciwutleniające miodu zmniejsza niszczenie komórek, co może być jednym z czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto miód utrzymuje acetylocholinę, związek azotu, który ma pozytywny wpływ na czynność serca poprzez zmniejszenie liczby uderzeń serca, rozszerzenie zwężonych tętnic wieńcowych i działanie przeciwnadciśnieniowe.
Spokojny sen.
Kiedy jemy miód, stymuluje produkcję tryptofanu w mózgu, z którego powstaje serotonina. Jednocześnie miód pomaga naszemu mózgowi uwolnić melatoninę, hormon odpowiedzialny za zmęczenie.
Poprawia wydajność myślenia.
Miód poprawia naszą koncentrację, nasze myślenie, pamięć, a nawet uważa się, że zmniejsza ryzyko rozwoju chorób, takich jak choroba Alzheimera lub demencja.
Pomaga w walce z bólem brzucha.
Miód zawiera substancje, które mają działanie budujące błonę śluzową żołądka i promują ich gojenie. Jego właściwości przeciwzapalne są również odpowiedzialne za zapewnienie ulgi w problemach żołądkowych.